مامايي

تعیین جنسیت جنین و جدول تعیین جنسیتفصل اول : تعیین جنسیت

اولین نکته ای که در مورد این مبحث باید متذکر بشم اینه که برخلاف تصور قدیمیها که میگفتند اگه دو ماه اول بارداری مادر از خوراکیهای گرم استفاده کنه بچه پسر و اگه از خوراکیهای سرد استفاده کنه بچه دختر میشه امروز کاملا مشخص شده که این بحث پایه علمی نداره چون از همون بدو پیدایش نطفه اگه کروموزومهای x باهم ترکیب بشن بچه دختر و اگه کروموزومهای x و y با هم ترکیب بشن بچه پسر میشه . پس ما قبل از بارداری باید با یکسری دستوراتی که من در زیر میارم تا 98% میتونیم جنسیت بچه رو تعیین کنیم ولی اگه باردار باشید دیگه نمیشه کاری کرد .

نکاتی که باید در ابتدا توسط آقایان رعایت شود :

1- برخلاف تصور قدیمیها جنسیت بچه تنها توسط زن تعیین نمیشه بلکه هم مرد و هم زن در این مورد نقش دارن . بعضی زنها رحمهای گرم و مکنده ای دارن که باعث میشه کروموزومهای y خودشون رو زودتر برسونن و بچه پسر میشه و بعضی برعکس . ولی نکته مهم در اینجا نطفه مرد است . اگر نطفه سالم و قوی باشه بچه پسر و اگه ضعیف باشه بچه حتما دختر میشه .همچنین تعداد اسپرم هم در جنسیت جنین نقش مهمی داره یعنی اگه تعداد اسپرم از 20میلی در سی سی کمتر باشه فرزندتون به احتمال زیاد دختر میشه . پس اگر مثلا داشتن پسر براتون خیلی مهمه میتونید یک ازمایش اسپرم انجام بدید تا ببینید وضعیت به چه صورتیه . در موسساتی مثل رویان با هزینه ناچیزی این ازمایش رو انجام میدن . نگران نباشید از اینکه ازمایش بدید و ببینید که نطفه ضعیفی دارید . این نشون دهنده ضعف شما نیست درصد بسیار بالایی از آقایون این مشکل رو دارند که علتهای مختلفی داره و مثلا کمبود ویتامین ث یا اسید فولیک میتونه این مشکل رو ایجاد کنه .

2- نطفه های خیلی ضعیف که ممکنه در اثر بعضی از بیماریها مثل واریکوسل ایجاد بشه ( توضیح آن از مبحث ما خارجه ) ممکنه در وهله اول باعث بارداری بشن ولی بچه سقط میشه پس اگر سقطهای مکرر دارید یکی از دلایلش میتونه همین باشه

3- نطفه آقایون سه ماه طول میکشه که کامل بشه . برای همین برای تقویت نطفه، اقایون باید از سه ماه قبل از بارداری همسرشون اقدام کنن

4-یکی از مسائل مهمی که نطفه رو ضعیف میکنه سیگاره پس اگر طالب نوزاد پسر هستید سعی کنید حتی الامکان برای سه ماه سیگار نکشید یا مصرفش رو کم کنید چون سیگار ویتامین ث بدن رو از بین میبره و این ویتامین در امر ساخت و تکمیل نطفه نقش مهمی داره .

5-آقایون از سه ماه قبل روزی یک عدد ویتامین ث و یک عدد اسید فولیک بخورید که هر دو ویتامین بوده و مطمئن باشید که برای بدنتون بسیار مفیده و نطفه رو تقویت میکنه . این مورد رو حتما حتما انجام بدید .

6- اگر بیضه ها تحت فشار یا گرما قرار بگیرند در مکانیسم اسپرمها اختلال بوجود میاد پس در طول این سه ماه از پوشیدن لباس زیرهای تنگ و شلوارهای چسبان و گرفتن دوش آب داغ خودداری کنید .در طول روز اگر میتوانید کیسه یخ روی بیضه ها قرار دهید .

8- نیم ساعت قبل از لقاح هم یک کیسه یخ به مدت 10تا15دقیقه قرار دهید .

٩- اقایان برای داشتن نطفه سالم به خصوص برای پسردار شدن باید از سه ماه قبل از بارداری از مصرف غذاهای کنسرو شده و مانده و سوسیس و کالباس و پرنمک و همچنین مصرف سیگار و الکل و ابجو خودداری کنند .

10-اقایان سیب، آب دریا، آجیل جات مثل پسته، بادام زمینی، بادام هندی و چای دارچین و هل و گوشت قرمز و معجون (گردو آسیاب شده، پسته، کنجد، بادام) را به شیرموز اضافه کرده و بخورید.

11-اقایان زنجبیل و قارچ و کاهو و هرروز یک لیوان عرق کاسنی و کنگر و کشمش و مویز ( زیاد ) بخورید ولی دلستر اصلا نخورید

12- از افسردگی و فشار عصبی و هوای الوده هم زن و هم مرد به خصوص حین مقاربت دوری کنید و در اتاق خنک نزدیکی داشته باشید

13-خانمها در زمان پریود روزی 2 عدد خرما صبح ها بخورید

14-از شب اول پریودی تا 5 پریودی، 30 گرم تخم هویج را اول با آب سرد خوب بشورید(سمی است) بعد 20 دقیقه با آب تازه جوشیده بگذارید دم بکشد، بعد با نبات بخورید

15-اقایان ماه اخر زیاد ورزش نکنند ولی خانمها از دو ماه قبل ورزش دراز نشست حداقل 15 دقیقه انجام بدهند

16-خانمها هر روز 3 عدد فلفل سیاه نکوبیده را با اب قورت بدهند

17-

نکاتی که باید توسط مادر مورد توجه قرار بگیرد

1- املاح خون مادر هم در تعیین جنسیت نقش دارند اگر میزان سدیم و پتاسیم بالا و میزان کلسیم و منیزیم خون پایین باشد بچه پسر و برعکس آن بچه دختر میشه .

2- محیط اسیدی یا قلیایی واژن هم نقش تعیین کننده ای دارد . محیط اسیدی دشمن کروموزوم y بوده و ان را از بین میبره پس برای پسر شدن نوزاد محیط باید قلیایی و برای دختر شدن محیط باید اسیدی باشد .

3- زمان نزدیکی اگر 2-3 روز قبل از تخمک گذاری باشه بچه دختر و اگر کمی قبل یا کمی بعد ( حوالی تخمک گذاری ) باشه بچه پسر میشه .

4-به ارگاسم رسیدن زن محیط رو قلیایی و احتمال پسر شدن رو افزایش میده .

5- وجود عفونت هم در جنس جنین اثر گذاشته و ممکنه باعث زایمان زودرس و یا حتی سقط جنین بشه

6- استرس و اضطراب و افسردگی شانس پسردار شدن را به شدت کاهش میده

7-نزدیکی در هوای گزم و آلوده هم احتمال پسردار شدن را کم میکنه

8-از سه ماه قبل از بارداری مصرف قرص را قطع کرده و از کاندوم یا روشهای طبیعی جهت جلوگیری استفاده کنید

9-خانمها در زمان پریود روزی 2 عدد خرما صبح ها بخورید10-از شب اول پریودی تا 5 پریودی، 30 گرم تخم هویج را اول با آب سرد خوب بشورید(سمی است) بعد 20 دقیقه با آب تازه جوشیده بگذارید دم بکشد، بعد با نبات بخورید11-خانمها هر روز 3 عدد فلفل سیاه نکوبیده را با اب قورت بدهند

12-چند ساعت قبل از نزدیکی آناناس، توت فرنگی، انجیر و بادمجان بخورید. (قلیایی کردن خون)

13-زن در نزدیکی به حالت سجده باشد.بعد از نزدیکی بالش زیر کمر گذاشته و پاها رو به بالا (تکیه به دیوار) و بعد هم روی پهلوی راست بخوابید.
تا 2 ساعت بلند نشوید و حمام نروید.


14-زمان نزدیکی و وقوع حاملگی نقش خیلی خیلی مهمی در جنسیت فرزند داره . اگر شما تمام نکات رو رعایت کنید ولی به زمان توجه نداشته باشید شانس خودتون رو بسیار کم می کنید . در زیر یک جدول که من از مجله تایمز برداشتم رو برای شما میذارم و بعد توضیح اونو به شما میگم . در مجله تایمز نوشته بود که این جدول چینی است و درصد خطای اون تنها 2% است و 98% درسته البته اگه شما هم اونو با دوروبریهاتون تست کنید میبینید که درصد بسیار بالایی درسته . خوب پس اول به نکته های زیر توجه کنید تا جدول رو براتون بذارم .

برای داشتن نوزاد دختر

1-خانم ها از غذاهایی با کلسیم و منیزیم بالا استفاده کنند( مثل لبنیات فراوان - گردو و حذف نمک و ... ) .این کار رو باید دو تا سه ماه قبل از بارداری شروع کنید چون دیرتر فایده ای نداره ( در قسمت لیست غذاهای قبل از بارداری توضیح دادم )

2- سعی کنید 3-2 روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید و به ارگاسم نرسید چون در این حالت به علت قلیایی شدن و انقباضات ایجاد شده کروموزومهای Y زودتر خودشون رو به تخمک میرسونن .دخول نباید عمیق باشه .

3-قبل از نزدیکی با محلول رقیق شده سرکه ( سرکه و آب) برای شستشوی خود استفاده کنید تا محیط اسیدی شود .

4-خانمها چه در مورد فرزند دختر چه پسر از 2ماه قبل باید مصرف اسید فولیک رو شروع کنند .

برای داشتن نوزاد پسر

1- آقایان از سه ماه قبل باید روزانه یک قرص اسید فولیک و یک قرص ویتامین ث مصرف کنند و همانطور که گفتم باید از پوشیدن لباس زیر و شلوار تنگ - نشستن طولانی روی صندلی - گرفتن دوش آب داغ خودداری کنید .

2- آقایان از مصرف غذاهای کنسرو شده خودداری کنند .

3- خانمها از دو ماه قبل غذاهایی مانند موز - کاهو - توت فرنگی - خرما - هل - زعفران - دانه های روغنی - کره - گوشت قرمز - سیب و برنج و غذاهای نمکی را استفاده کنید .( در قسمت مواد غذایی کامل توضیح دادم )

4- خانمها لبنیات را برای این مدت از رژیم غذایی خود حذف کنند .

5-لقاح باید در حوالی تخمک گذاری صورت بگیرد . ( ترجیحا روز تخمک گذاری )

6- قبل از لقاح آقایان کیسه یخ روی بیضه ها قرار داده و خانمها از شستشو با محلول جوش شیرین رقیق شده با آب استفاده کنند .

7-دخول باید عمیق بوده و خانم به ارگاسم برسد .

8- محیط نباید گرم و با هوای الوده باشد .

9- از استرس و اضطراب دوری کنید.

جدول تعیین زمان لقاح بر اساس سن مادرسن مادر در زمان لقاح به میلادی زمان لقاح
45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18
o x x o x o x o x o x x o x x x o x o x o x x o x o x o 11دی تا11بهمن
x x o x o x o x o x x o x o o o x o x o x o x x o x o x 12بهمن تا10اسفند
x o x o x o x o x x o x x x x o o x o x x x o x o o x o 11اسفند تا 11فروردین
o x o x o x x x x o x o x o o o o o x o o x x o o x o x 12فروردین تا10اردیبهشت
o x x o x o x x o x o o o o o o x o o o o o x x o x o x 11اردیبهشت تا9خرداد
o x o x o x o o x o o o o o o o x o o x x x o o o x x x 10خرداد تا 9 تیر
x o x o x x o x o o o o o o o o x x x o o x x o o x x x 10تیر تا 9مرداد
o x o x x o x o x o x o x o o o x x x x x o o x o x x x 10مرداد تا 9شهریور
x o x x o x o x o x o o o o o o x x x o x o x o o x x x 10شهریور تا 8مهر
o x x o x o x o x x o o o o o o o x x o x o x o o o x x 9مهر تا 9ابان
x o x x o x o x o x x x o o o x o o o o x o x o o x o x 10ابان تا 9اذر
x o x o x o o o x x x x x x x x o o x o x o o o o x o x 10اذر تا 10دی
در این جدول حرف ( o) نشان دهنده دختر و حرف ( x) نشان دهنده پسر است .

روش استفاده :

شما با توجه به سن مادر در زمانی که تصمیم به بارداری میگیرید میتوانید زمان لقاح خود را تنظیم کنید .

بطور مثال اگر مادری 25 ساله تصمیم بگیرد تا نوزاد دختر داشته باشد در تاریخهای 11 دی تا 11 بهمن و 12 فروردین تا 9 خرداد و 10 تیر تا 9 مرداد اگر نزدیکی داشته باشد و باردار شود نوزاد او دختر میشود . در خارج از این تاریخها اگر حامله شود نوزاد پسر است.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین 1391ساعت 2:41 PM  توسط زهره  | 

تحولي بزرگ در درمان نازايي زنان

راه‌حلي با عنوان رحم جايگزين يا اجاره‌اي، چند سالي است كه در ايران همگام با ديگر كشورهاي دنيا براي حل مشكل ناباروري در زناني كه قدرت باروري يا رحم خود را از دست داده‌اند باب شده است.

با اين حال و به رغم كارهاي فرهنگي كه از طريق رسانه‌ها در اين‌باره انجام شده است، سطح استقبال از اين شيوه همچون ديگر روش‌هاي نوين ناباروري به دليل نبود پذيرش فرهنگي و اجتماعي از سوي بسياري از زوج‌هاي نابارور در كشور ما مطلوب نبوده است. در چنين شرايطي خبر مسرت‌بخشي از دنياي پزشكي مبني بر امكان انجام موفقيت‌آميز پيوند رحم تا 2 سال آينده، مي‌تواند افق روشني را در زندگي بسياري از خانم‌هاي نابارور باز كند.

اين در شرايطي است كه آمارها نشان مي‌دهد هم اكنون به طور متوسط 15 هزار زن كه در سن حاملگي هستند يا بدون رحم متولد شده‌اند يا رحم خود را بر اثر آسيب ناشي از بيماري‌هاي مختلف مانند سرطان از دست داده‌اند و قادر به بچه‌دار شدن نيستند، با كمك اين روش جديد كه پزشكان بريتانيايي به آن دست يافته‌اند آنها هم مي‌توانند لذت مادر شدن را احساس كنند.

به بيان دقيق‌تر دانشمندان بريتانيايي پس از سال‌ها تلاش موفق شده‌اند راهي را براي پيوند موفقيت‌آميز رحم پيدا كنند. در واقع آنها در جريان آزمايش روي خرگوش‌ها توانسته‌اند به آنها رحم پيوند بزنند. اين پيوندها به‌گونه‌اي انجام مي‌شود كه رحم مدت بارداري را كاملا تحمل كند. ناگفته نماند كه رحم پيوندي فقط قادر است دوران باروري را تحمل كند و زايمان به طور حتم به روش سزارين خواهد بود. باروري زني كه رحم پيوندي دارد نيز بايد از نوع «آي وي اف» باشد، چون پس از پيوند رحم، احتمال بارداري خارج از رحم زياد است.

اين دستاورد مسرت‌بخش قطعا جان تازه‌اي به جامعه غمگين زنان نابارور سراسر دنيا مي‌بخشد، حتي آنهايي كه تحت تاثير برخي باورهاي فرهنگي از تن دادن به استفاده از رحم اجاره‌اي امتناع مي‌‌ورزند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:37 PM  توسط زهره  | 

10 عاملی که موجب ناباروری در مردان می شود

بسیاری از چیزها هستند که میتوانند اسپرم را بی اثر کنند از حدود 10 زوج یک زوج مبتلا به ناباروریست که تخمین زده شده حدود 30 درصد این مشکلات مربوط به مردان است.اگرچه مردان میلیونها اسپرم در روز تولید می کنند (در مقایسه با 300-400 عدد تخمکی که زنان در طول عمر خود آزاد میکنند) اما عوامل بیرونی (مانند دما) می تواند سلامت این اسپرمها را تحت تاثیر بگذارد ، و از آنجایی که حدود 75 روز تا به طول میکشد تا اسپرم رشد کند ، آسیب رسیدن به آنان میتواند به قدرت ناباروری شما تاثیر گذارد .


در اینجا 10عامل شگفت آور که ممکن است بر روی اسپرم انسان تاثیر گذار باشد را بررسی میکنیم :
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:34 PM  توسط زهره  | 

ارتباط چاقي با ناباروري

با افزايش سطح انسولين كه در چاقي بسيار شايع است، وقتي اين سلولهاي هيپوفيزي حساس به انسولين هجوم آوردند، ميزان ناباروري افزايش پيدا مي‌كند. هيپوفيز غده‌اي است كه در پايين مغز قرار گرفته است.

دانشمندان به تازگي مكانيسمي را كشف كرده‌اند كه عامل ارتباط بين چاقي و ناباروري است.

به گزارش ايسنا، دكتر آندرو وولف از مركز كودكان هاپكينز در اين پژوهش خاطرنشان كرد: پيش از اين تصور مي‌شد كه نارسايي و ناتواني در توليدمثل به دليل مقاومت انسوليني است.


وولف افزود: آنچه ما پيشنهاد مي‌كنيم يك مدل جديد پايه‌اي است كه نشان مي‌دهد بافت‌هاي مختلف به شيوه‌اي متفاوت نسبت به چاقي واكنش نشان مي‌دهند در حالي كه سلولها در كبد و ماهيچه در اين شرايط به انسولين مقاوم مي‌شوند اما سلولهاي غده هيپوفيز به انسولين حساس باقي مي‌مانند.

اين تحقيق جديد نشان مي‌دهد: با افزايش سطح انسولين كه در چاقي بسيار شايع است، وقتي اين سلولهاي هيپوفيزي حساس به انسولين هجوم آوردند، ميزان ناباروري افزايش پيدا مي‌كند. هيپوفيز غده‌اي است كه در پايين مغز قرار گرفته است.

به گزارش روزنامه يو اس اي تودي چاپ آمريكا، سلولهاي خاصي در درون اين غده وجود دارند كه گونادوتروپ ناميده مي‌شوند و هورمونهايي توليد مي‌كنند كه در كنترل تخمك گذاري و بارور شدن نقش دارند.

به گفته محققان، به نظر مي‌رسد تحريك افراطي انسولين در اين سلولها نوعي واكنش زنجيره هورموني را موجب مي‌شود كه در نهايت منجر به ناباروري مي‌شود.

محققان پيش از اين كشف كرده بودند كه گونادوتروپ‌ها حمل كننده گيرنده‌هاي انسوليني هستند اما تاكنون هيچ كس واقعا نمي‌دانسته كه تاثير انسولين روي اين گيرنده‌ها چگونه است.

در اين پژوهش، محققان روي موشهايي مطالعه كردند كه فاقد گيرنده‌هاي انسوليني فقط در گونادوتروپ‌ بودند.

شرح اين تحقيق در نشريه «متابوليسم سلولي» منتشر شده است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:29 PM  توسط زهره  | 

6روش برای درمان و جلوگیری از ناباروری در مردان

 ناباروری تنها مشکل زنان نیست گاهی در بعضی مردان هم اختلالاتی بوجود می آید که منجر به ناباروری میشود . رعایت برخی نکات بهداشتی و تغذیه ای باعث کاهش این مشکل میشود


1. بهتر است بیشتر مواقع از لباس زیرهای گشاد استفاده کنید .لباسهای تنگ باعث میشود اسپرمها کشته شوند و توانایی باروری به طور قابل ملاحظه ای کم شود.

2. وان آب گرم هم به دلیل دمای بالا با کشتن اسپرمها در بیضه میتواند باعث ناباروری در مردان شود.

3. بیماریهای مقاربتی هم میتوانند منجر به نابارواری شوند.برای جلوگیری از انتقال این نوع بیماری ها حتما از کاندوم استفاده کنید.

4. داشتن رابطه جنسی بیش از اندازه هم میتواند به ناباروری ختم شود . چرا که بعد از هر انزال حدودا 48 ساعت طول میکشد تا تعداد اسپرمها به زمان قبل از انزال برسد.

5. با خوردن میوه های سالم و سبزیجات به رشد اسپرم خود کمک کنید.

6. تحقیقات نشان داده مردانی که مشروبات الکلی مصرف میکنند به سلامت جنسی خود ضربه زده و احتمال نابارئوری خود را تشدید میکنند.استعمال مشروبات الکلی به کبد آسیب رسانده و باعث اختلال در تولید اسپرم میشود
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:27 PM  توسط زهره  | 

تاثیر عابر بانک بر اسپرم مردان

تحقيق‌هاي پيشين نشان داده بود كه اين ماده - که در ساخت ظروف پلاستيكي كاربرد وسيعي دارد - سبب بروز اختلالاتي در كاركرد غدد درون‌ريز مي‌شود اما تحقيقات اخير نشان داده‌اند كه اين ماده از پوست هم مي‌گذرد و مي‌تواند سبب كاهش كيفيت اسپرم مردان شود. جالب‌تر اينکه کاربرد بيسفنول A به ظروف پلاستيکي محدود نمي‌شود و ردپاي اين ماده را مي‌توان حتي در رسيدهاي چاپي عابربانک‌ها، صندوق فروشگاه‌ها و حتي دستگاه‌هاي خودپرداز هم سراغ گرفت.

بيسفنول A، تركيبي شيميايي است كه در بسياري از توليدات و بسته‌بندي محصولات غذايي به كار برده مي‌شود. بيسفنول A خاصيت «زنواستروژني» دارد؛ يعني مي‌تواند آثار استراديول را كه هورموني زنانه است، كاهش دهد و سبب بروز اختلال در كاركرد غدد درون‌ريز شود. بيسفنول A يك سم قوي نيست؛ بلكه مولكولي هزار تا 10 هزار برابر غيرفعال‌تر از استراديول است. با اين حال، تحقيقات نشان داده‌اند که بيسفنول A حتي در دوز پايين، مي‌تواند سبب بروز مشكلاتي در حيوانات شود.

تحقيقي درباره جذب پوستي بيسفنول A

محققان براي اينكه متوجه شوند آيا بيسفنول A از طريق پوست نيز قابل جذب است يا خير آن را روي گوش خوك آزمايش كردند و متوجه شدند نيمي از بيسفنول A در مواجهه با پوست جذب مي‌شود. بعد از برش‌هاي كوچك پوست انسان براي آزمايش استفاده كردند و متوجه شدند 40 درصد از مولكول‌هاي بيسفنول A مي‌تواند از پوست بگذرد. سرعت عبور آن نيز بسيار بالاست. مواجهه 2 ساعته مواجهه پوست با بيسفنول A باعث مي‌شود طي 24 ساعت آتي همچنان بيسفنول A از طريق پوست وارد خون شود. همچنين نتايج بررسي‌هاي محققان آمريكايي نيز نشان داد ميزان بيسفنول A در خون افرادي كه به طور مرتب با رسيدهاي صندوق در تماس هستند مانند مسوول صندوق بسيار بالاست.

چطور بيسفنول A از طريق پوست جذب مي‌شود؟

نگاهي دقيق‌تر به اين تركيب شيميايي مي‌اندازيم. بيسفنول A به 2 صورت پليمريزه مي‌شود؛ از يك سو از آن پلي‌كربنات تهيه مي‌كنند كه در بسياري از بطري‌هاي آب و شيشه‌هاي پلاستيكي شير كاربرد دارد. پلي‌كربنات‌ها وقتي گرم مي‌شوند، پليمر آزاد مي‌كنند و همين جنبه از آنها مضر است. از بيسفنول A در توليد نوعي رزين به نام آپوكسي هم استفاده مي‌شود كه در داخل قوطي‌هاي نوشيدني و كنسروها وجود دارد و در واقع، باعث مي‌شود داخل ديواره كنسرو يك لايه به رنگ لاك سفيد ببينيد. امكان اينكه پليمرهاي اين رزين شكسته و وارد غذا شوند نيز بسيار بالاست. در مورد رسيدهاي چاپي بايد گفت روي اين برگه‌ها پودري وجود دارد كه يك‌هزارم وزن كل كاغذ را دارد و از بيسفنول A آزاد يعني غير پليمريزه تهيه شده و برخلاف بيسفنول A موجود در بسته‌بندي مواد غذايي به محض تماس با دست جذب مي‌شود. در واقع، ما در تمام روز با دوز پايين بيسفنول A در تماس هستيم و در حال حاضر محققان به دنبال يافتن اين موضوع‌اند كه مواجهه دايمي با بيسفنول A در طولاني‌مدت مي‌تواند سبب بروز چه مشكلاتي شود. تحقيقات پيشين نشان داده بود كه بيسفنول A اگر از طريق غذا وارد بدن شود مي‌تواند مشكلاتي نظير سرطان دستگاه گوارش و اختلال كاركرد غدد درون‌ريز را پيش آورد. 2 تحقيق اخير نيز نشان داده است كه بيسفنول A مي‌تواند بر باروري‌ مردان تاثيرگذار باشد. در اولين تحقيق، 514 كارگر چيني به مدت 5 سال زير نظر گرفته شدند. نتايج بررسي‌ها نشان داد كساني كه در ادرارشان بيسفنول A بيشتري وجود دارد، كيفيت اسپرم پايين‌تري دارند. تحقيق دوم نيز نشان داد مرداني كه با دوز بالاي بيسفنول A در محل كار مواجه هستند تمايلات جنسي كمتري دارند. اما هنوز كاملا مشخص نشده كه بيسفنول A جذبي از طريق پوست چه مضراتي خواهد داشت. به هر حال به زنان باردار توصيه مي‌شود تا جاي ممكن از دست زدن به اين نوع رسيدها خودداري كنند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:26 PM  توسط زهره  | 

افزایش قدرت باروری با مصرف سیب

یافته‌های حاصل از یك پژوهش حاكیست: مصرف یك ‌روز در میان سیب توسط والد نر و ماده قدرت باروری


و زاد و ولد را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، منطقه علوم پزشکی تهران، سیب از خانواده گل سرخ و منبع غنی از فیتواستروژن‌های

گیاهی است كه تا كنون از نظر تأثیر بر زاد و ولد مورد بررسی قرار نگرفته بود، به همین منظور پژوهشی

جهت بررسی اثر جیره غذایی سیب بر زاد و ولد موش صحرایی توسط مهرزاد مهربانی، دستیار طب

سنتی مرکز تحقیقات دارویی و سنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان طراحی شد.

در این مطالعه، نه گروه از موش‌های صحرایی نژاد NMRI، به تعداد 10 موش ماده و 2 موش نر در هر گروه

با استفاده از جیره‌های غذایی متفاوت از سیب(بدون سیب، یك روز در میان و دو روز در میان سیب) از

نظر نتیجه باروری(تعداد نوزادان و نسبت جنسی) مورد بررسی قرار گرفتند. تجزیه و تحلیل آماری داده‌ها با

استفاده از آنالیز واریانس یك‌ طرفه انجام شد.

یافته‌های حاصل نشان داد که نسبت جنسی نوزادان در هیچ یك از گروه‌ها تغییر پیدا نكرد، ولی تعداد كل

نوزادان در گروهی كه والدین آن‌ها یك روز در میان جیره غذایی سیب دریافت كرده بودند، در مقایسه با

گروه شاهد كه فاقد سیب در جیره غذایی بودند، افزایش معنی‌داری داشت.

نتیجه شاخص حاكی از این است كه مصرف یك‌ روز در میان سیب توسط والدین باعث افزایش معنی‌دار

تعداد نوزادان بدون تغییر در نسبت جنسی آن‌ها می‌شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:23 PM  توسط زهره  | 

دانشمندان موفق به توليد اسپرم شدند.

جمعي از پژوهشگران در نيوکاسل در شمال انگلستان، براي اولين بار در جهان موفق به ايجاد اسپرم


انسان در آزمايشگاه شدند.

به گفته اين محققان؛ اين اقدام مي‌تواند به مرداني که دچار مشکلات باروري هستند، کمک کند. اين در

حالي است که گروهي ديگر از کارشناسان مي‌گويند؛ هنوز به طور کامل متقاعد نشده‌اند که اين

پژوهشگران موفق به توليد اسپرمي که از نظر ساختاري کامل است، شده باشند.

تيم تحقيقاتي دانشگاه نيوکاسل که نتايج اين تحقيق خود را در ژورنال پزشکي «Stem Cells and

Development» منتشر شده مي‌گويند؛ دست کم تا تکميل اين پروژه تحقيقاتي پنج سال وقت لازم است.

اين تيم تحقيقاتي براي عملي شدن اين پروژه، رشته‌هاي سلول‌هاي پايه را از جنين چند روزه انسان

گرفته آن گاه آنها را در مخزني از نيتروژن مايع قرار دادند. سپس دماي اين مخزن نيتروژن را برابر با دماي

بدن انسان کرده و با قرار دادن در ترکيبي شيميايي زمينه را براي رشد اين سلول‌هاي پايه‌اي ايجاد

کردند. درطول اين مدت سلوهاي پايه‌اي تحت تاثير فرآيند شديد تقسيم سلولي قرار گرفته و در نهايت بين

چهار تا شش هفته روند توليد و رشد اسپرم به طول مي‌انجامد.

پژوهشگران اين تيم تحقيقاتي مي‌گويند؛ اين اسپرم کاملا بالغ و داراي تحرک است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:23 PM  توسط زهره  | 

تنفس هوای آلوده در دو ماه اول بارداری، سلامت جنین را به خطر می اندازد

دبیر علمی هشتمین کنگره زنان و مامایی با هشدار نسبت به اثرات منفی آلودگی هوا بر سلامت جنین به خصوص در روزهای اولیه حاملگی گفت: مادران باردار باید در هشت هفته اول حاملگی بسیار مراقب باشند و خود را در معرض هوای آلوده قرار ندهند.

دکتر “ابولفضل مهدی زاده” روز شنبه در این خصوص در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا گفت: در هفته های اول حاملگی، مادران باردار باید در صورت امکان در هوای آلوده حضور پیدا نکنند و از منزل بیرون نیایند و در صورتی که ناگزیر به بیرون آمدن هستند حتما از ماسک استفاده کنند.
وی گفت: در هشت هفته اول حاملگی با توجه به اینکه در این مدت اندام های جنین شکل می گیرد، زنان باردار ضروری است که از مواجه شدن با مواد شیمیایی و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خودداری کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مواجه شدن با هوای آلوده به خصوص در هشت هفته اول حاملگی احتمال بروز بیماری ها و نارسایی های قلبی و ایجاد یک مجموعه بیماری ها و ناهنجاری های اندامی را در جنین افزایش می دهد.

متخصص زنان و مامایی اظهار داشت: با توجه به اینکه در هفته های ۸ تا ۱۲ حاملگی ، مغز جنین شروع به رشد و شکل گیری می کند و اختلال در رشد آن می تواند در ضریب هوشی و توانایی های مغزی جنین تاثیر بگذارد، به طور جدی به مادران باردار توصیه می شود در این مدت نیز خود را در معرض هوای آلوده قرار ندهند.
دبیر علمی هشتمین کنگره زنان و مامایی تصریح کرد: به طور کلی ۱۲ هفته اول حاملگی دوران بسیار حساسی است و مادران باید بیشترین توجه را به سلامتی جنین نشان دهند، اما از هفته ۱۶ به بعد میزان حساسیت نه اینکه از بین می رود، بلکه کمتر می شود؛ چون تا این زمان اندام های جنین، قلب و مغز او شکل گرفته است.
مهدی زاده تاکید کرد: در عین حال از هفته ۱۶ به بعد حاملگی در شرایط بحرانی آلودگی هوا ، مادران باردار باید از منزل بیرون نیایند خود را معرض آلودگی هوا قرار ندهند و در صورتی که ناچار به بیرون آمدن هستند از وسایل محافظتی همچون ماسک ها استفاده کنند.
متخصص زنان و مامایی با بیان اینکه آلودگی هوا علاوه بر اینکه در سلامت جنین تاثیر می گذارد، احتمال ناباروری زنان را نیز افزایش می دهد، گفت: زنانی که بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار دارند نازایی در آنها بیشتر می شود و یا اینکه بیشتر دچار سقط جنین، زایمان زودرس ، پاره شدن کیسه آب جنین، عدم رشد جنین، تولد نوزادانی با وزن کم و حتی بروز لب شکری (شکاف لب) در نوزادانشان می شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: هوای آلوده پر از سموم و گازهایی همچون گاز CO و CO2 ، سرب و سایر مواد شیمیایی است که استنشاق آنها برای همه افراد و به خصوص زنان باردار خطرناک است، ولی برخی از این سموم هوای آلوده قابلیت تبدیل شدن به مواد دیگری را دارند و با وجود اینکه بسیار ریز هم هستند ولی احتمال مسمومیت جنین را افزایش می دهند.
این متخصص با بیان اینکه سه ماه اول بارداری از این لحاظ اهمیت فوق العاده ای دارد تا سموم وارد بدن جنین نشود گفت: این سموم اگر تا قبل از لانه گزینی جنین وارد بدن شود، باعث از بین رفتن برخی از سلول های جنین می شود که آسیب های جبران ناپذیری را در جنین ایجاد خواهد کرد.
دبیر علمی هشتمین کنگره زنان و مامایی یادآور شد: ساختار جفت در داخل بدن مادر، به گونه ای است که مانع از عبور بسیار از مواد و سموم شیمیایی می شود؛ بنابراین به طور خودکار از ورود این سموم به داخل جفت پیشگیری می شود، اما برخی از این مواد بسیار ریز هستند و به داخل جفت نفوذ پیدا می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: سرب نیز از جمله موادی است که به راحتی از جفت عبور می کند و بر جنین تاثیر می گذارد.
مهدی زاده اظهار داشت: علاوه بر آلودگی هوا، گاهی این آلودگی ناشی از سیگار کشیدن چه به صورت سیگار کشیدن خود فرد و چه به صورت سیگار کشیدن سایر افراد است که زنان باردار باید خود را در چنین وضعیتی قرار ندهند.
متخصص زنان و مامایی اضافه کرد: این نوع از آلودگی هوا نیز منجر به اختلالات رشد در جنین و یا تولد نوزادان کم وزن می شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:22 PM  توسط زهره  | 

اسيد فوليك مانع زايمان زودرس و نارسايي قلبي در جني

محققان به یافته های جدیدی درباره فواید “اسید فولیک” به ویژه در دوران بارداری دست یافتند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایزوستیا ، دانشمندان معتقدند اسید فولیک ممکن است مانع زایمان پیش از موعد و نارسایی قلبی در جنین شود.

این در حالی است که اسید فولیک با میزان بالا در بدن افراد مسن، خطر ابتلا به بیماری های سرطانی را افزایش می دهد.

محققان با بررسی وضع ۳۵ هزار خانم باردار که یک سال پیش از بارداری، اسید فولیک مصرف می کردند، متوجه شدند آنها ۵۰ درصد، کمتر از بقیه خانم ها در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند.

حتی در صورت زایمان زودهنگام نیز، درصد زنده ماندن نوزادان آنها بیشتر است.

این روزنامه می افزاید: دانشمندان کانادایی هم از سال ۱۹۹۰ تا کنون با بررسی وضع سلامت قلب یک میلیون و ۳۰۰ هزار نوزاد دریافتند که از سال ۱۹۹۸ که غذای ویژه حاوی اسید فولیک برای مادران باردار در کشور وارد بازار شده تعداد نوزادان با نارسایی قلبی هم کاهش یافته است.

اسید فولیک یا ویتامین B۹ در سبزی های تازه و جگر وجود دارد.

این ویتامین برای درمان کم خونی مفید است و مانع اضافه وزن می شود.

زنان باید برای جلوگیری از بیماری های خطرناکی مانند رشد ناکافی مغز و نخاع پیش از بارداری، به میزان کافی از این ماده مصرف کنند.

سازمان های بهداشتی به مردم توصیه می کنند، روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرم اسید فولیک مصرف کنند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:16 PM  توسط زهره  | 

خرما درد کمر را در حین زایمان کاهش می دهد

خرما میوه ای سرشار از ویتامین است كه اثرات درمانی ویژه ای برای زنان باردار دارد.

خرما عضلات بدن را تقویت و به عنوان مولد خون محسوب می‌شود برای همین چند روز قبل از زایمان خرما


می‌تواند بسیار موثر باشد.

خرما درد كمر را در حین زایمان به میزان قابل توجهی كاهش داده و همچنین مفاصل اطراف لگن را نرم

كرده و در روند زایمان بسیار مفید است.

خرما برای تسكین درد پستان و گردسوخته‌ هسته‌ خرما برای كاهش سوزش آلت تناسلی زنان بسیار موثر

است
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:13 PM  توسط زهره  | 

سرگیجه دوران بارداری
هستند. به هر حال هر مادری ممکن است نشانه های متفاوتی پیدا کند و یا ممکن است هیچ نشانه ای

نداشته باشد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، تعدادی از زنان باردار دچار تنگی نفس و سرگیجه می شوند و

همیشه باید مورد بررسی و معاینه کم خونی قرار گیرند.

دراغلب مادران مبتلا به کم خوبی دوران باداری کمبود گلبول قرمز مشاهده می شود و این نقص اغلب با رشد

جنین و افزایش نیازش به مواد ساختی که برای ساخت خون لازم است ایجاد می شود.

تعدادی از زنان در دوران بارداری احساس سرگیجه می کنند، این احساس به علت تغییرات هورمونی است که

منجر به افزایش جریان خون جنین می‌شود اما ممکن است باعث آزار مادر شود.

انجمن بارداری امریکا توصیه های زیر را برای رهایی از سرگیجه دوران بارداری ارائه کرده است:

* از ایستادن برای مدت طولانی خوددرای کنید،اگر مجبور هستید بایستید برای کمک به برقراری جریان خون هر

از چند گاهی پاهایتان را تکان دهید.

* برای بلند شدن به آرامی از جای خود برخیزید.

* بدنتان را خنک نگاه دارید و از حمام های گرم بپرهیزید.

* سعی کنید مدت طولانی را گرسنه نمانید.

* لباس های آزاد و راحت بپوشید و از پوشیدن لباس های تنگ که جریان خون را کاهش می‌دهند خود داری

کنید.

* در مورد سایر موارد موثر بر ایجاد و تشدید سرگیجه با پزشکتان مشورت کنید؛ خوابیدن به پشت به علت تحت

فشار قرار دادن رگها می‌تواند در بعضی از زنان موجب ایجاد سرگیجه شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم فروردین 1391ساعت 2:7 PM  توسط زهره  |